Na našich stránkach sú používané súbory cookies pre Vašu maximálnu spokojnosť pri prehliadaní. Odporúčame, aby ste ich akceptovali.

NOVINKY

arr3DogShield Pro Uro 60 tbl.Prípravok je určený na zníženie koncentrácie fosforu v plazme a moči. Obmedzuje tvorbu kameňov  v...

NAJPREDÁVANEJŠÍ


DogShield Pro Uro 60 tbl.

Prípravok je určený na zníženie koncentrácie fosforu v plazme a moči. Obmedzuje tvorbu kameňov  v močových cestách. 

 KLINICKÝ PRÍPAD

pes, samec, čivava, Baddy, 8 mesiacov

majiteľ prišiel do ambulancie s problémom , že psík im začal značkovať, močí častejšie, ale plným prúdom. Trvá to asi 14 dní.

Mikroskopický nález: masívne struvitové kryštály, ojedinele neofarbené bunky prechodného epitelu a atypické kryštály uhličitanu vápenatého- veľmi zriedkavý nález

Mechanizmus vzniku močových kameňov u psov vo vačšine prípadov súvisí s infekciou močového traktu. U mačiek je na vine najpravdepodobnejšia hyperosmolalita moču. 
Postupne dochádza ku zhlukovaniu kryštálov a následnej tvorbe kameňov.
Príznaky závisia od lokalizácie urolitov.

Ak sa tvoria v obličkách , môže ochorenie prebiehať úplne bez príznakov, ale len pokiaľ nedôjde ku infikovaniu baktériami alebo obštrukci-upchatiu. Pri obojstrannej obštrukci môže dôjsť až ku chronickému obličkovému zlyhaniu.

Lokalizácia v močovodoch sa prejaví akútnou bolesťou brušnej dutiny , krvou v moči a následným poškodením obličiek.

Pokial sa tvoria v močovom mechúry ochorenie môže prebiehať bezpríznakovo, ale neskôr vzniká zápal a s tým súvisiace obtiažne močenie, bolestivosť, inkontinencia.

Príznaky spojené s výskytom v močovej trubicy sú podobné ako v močovom mechúry. Pri úplnej obštrukci dochádza ku preplneniu močového mechúra, zvracaniu, slabosti, problém s koordináciou, kóme. Za 24-72 hodín od týchto príznakov dochádza ku srdcovému zlýhaniu v dôsledku zvýšenia hladiny draslíka v krvi , ktorý je kardiotoxický

 

Fotka Animalcare veterinárna ambulancia.